Sitemize Üye Olmak İçin Alttaki Butonlara Tıklayın.!
Sitemize Üye Olmak İçin Alttaki Butonlara Tıklayın.!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Eğitim Ve Kültür Alanında Yapılan Yenilikler

YazarMesaj
fatoş
ModeratörModeratör
fatoş

Köpek

Eğitim Ve Kültür Alanında Yapılan Yenilikler Empty
MesajKonu: Eğitim Ve Kültür Alanında Yapılan Yenilikler   Eğitim Ve Kültür Alanında Yapılan Yenilikler I_icon_minitimeC.tesi Eyl. 12, 2009 10:20 am

1- Tevhid-i Tedrisat Kanunu (3 Mart 1924). Bu kanunla Türkiye dahilindeki bütün bilim ve öğretim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmıştır.
2- Yeni Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun (1 Kasım 1928)
3- Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti’nin Kuruluşu (12 Nisan 1931). Cemiyet daha sonra Türk Tarih Kurumu adını almıştır (3 Ekim 1935). Kültür alanında yeni bir tarih görüşnü ifade eden kurumun kuruluşuyla ümmet tarihi anlayışından millet tarihi anlayışına geçilmiştir.
4- Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin kuruluşu (12 Temmuz 1932). Cemiyet daha sonra Türk Dil Kurumu adını almıştır (24 Ağustos 1936). Kurumun amacı, Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu dünya dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir.
5- İstanbul Darülfünunu’nun kapatılmasına Milli Eğitim Bakanlığı’nca yeni bir üniversite kurulmasına dair kanun (31 Mayıs 1933). İstanbul Üniversitesi 18 Kasım 1933 günü öğretime açılmıştır.

Eğitim Ve Kültür Alanında Yapılan Yenilikler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Eğitim Öğretim..